Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

uždaryti

Viskas, ką reikia žinoti apie papuošalus: atsakymai į 10 DUK

Juvelyriniai dirbiniai jau tūkstančius metų yra žmonijos kultūros dalis. Nuo seniausių laikų iki šiandien jie naudojami asmeniniam stiliui puošti bei išreikšti. Nesvarbu, ar papuošalai skirti ypatingoms progoms, ar kasdieniam nešiojimui, jie bet kokiai aprangai suteikia elegancijos ir rafinuotumo. Tačiau, esant tokiai daugybei galimybių, gali būti sunku žinoti, kokios rūšies papuošalus pasirinkti. Todėl atsakysime į 10 dažniausiai užduodamų klausimų apie juvelyrikos dirbinius.

Kas geriau: sidabras ar auksas?

Abu šie taurieji metalai yra populiarūs papuošalų pasirinkimai. Auksas yra patvaresnis, jis lengvai nesusidėvi, todėl yra puikus pasirinkimas ne tik ypatingoms progoms, bet ir kasdieniam nešiojimui. Tačiau auksas yra brangus ir ne kiekvienam gali būti prieinamas. Be to, dirbiniai iš aukso laikui bėgant gali patamsėti ir susibraižyti.

Sidabras yra prieinamesnis variantas ir pakankamai universalus, kad jį būtų galima dėvėti tiek prie kasdienės, tiek prie oficialios aprangos. Tiesa, sidabrinius papuošalus reikės prižiūrėti dažniau nei auksinius. Sidabras yra linkęs oksiduotis – tai reiškia, kad gaminiai laikui bėgant pajuoduoja, o nerodžiuoti gaminiai laikui bėgant gali pageltonuoti. Tačiau sidabras yra puikus pasirinkimas ieškantiems nebrangaus ir stilingo varianto.

Ką reiškia aukso praba?

Aukso praba reiškia aukso grynumą papuošale. Jis matuojamas karatais, o 24 karatų auksas yra 100 % grynumo. Kuo mažiau karatų, tuo mažiau grynas auksas. Pavyzdžiui, 18 karatų auksas yra 75 % grynas, o 14 karatų – 58,5 % grynas.

Aukso praba turi įtakos papuošalo vertei ir ilgaamžiškumui. Didesnio karato auksas yra vertingesnis, tačiau taip pat labiau linkęs susibraižyti ir susidėvėti. Mažesnio karato auksas yra patvaresnis, bet mažiau vertingas. 

Kas yra brangakmenio kietumas ir kodėl jis svarbus?

Brangakmenio kietumas – tai jo atsparumo įbrėžimams ir dilimui matas. Brangakmeniai vertinami pagal Moso skalę, svyruojančią nuo 1 iki 10, kur 1 reiškia minkščiausią (talkas), o 10 – kiečiausią (deimantas). 

Brangakmenio kietumas yra svarbus, nes nuo jo priklauso patvarumas ir dėvėjimo galimybės. Minkštesnis brangakmenis, pavyzdžiui, perlas ar opalas, yra labiau linkęs būti pažeistas dėl kasdienio dėvėjimo, o kietesnis brangakmenis, tarkim, deimantas ar safyras, gali atlaikyti didesnį nusidėvėjimą. 

Jei ieškote brangakmenio, kuris atlaikytų kasdienį dėvėjimąsi, patariama rinktis kietesnį akmenį, pavyzdžiui, deimantą arba safyrą. Jei ieškote subtilesnio ar dekoratyvesnio brangakmenio, tarkim, perlo ar opalo, verčiau pasilikite jį ypatingoms progoms arba dėvėkite papuošale, kuris mažiau susiduria su kasdienio nusidėvėjimo problemomis: pavyzdžiui, auskaruose ar pakabuke.

aukso sala

Kuo skiriasi deimantas ir cirkonis?

Deimantas yra natūralus brangakmenis, per milijonus metų susiformavęs giliai po Žemės paviršiumi. Tai yra kiečiausias žmogui žinomas mineralas, pasižymintis dideliu spindesiu. Deimantai vertinami pagal jų karatų svorį, briaunavimą, spalvą ir skaidrumą.

Cirkonis yra dirbtinis brangakmenis, sukurtas laboratorijoje. Tai sintetinė medžiaga, pagaminta siekiant imituoti deimanto išvaizdą. Cirkonis nėra toks kietas kaip deimantas ir pasižymi mažesniu spindesiu. Cirkonis taip pat yra gerokai pigesnis už deimantus.

Renkantis tarp deimanto ir cirkonio, galiausiai tai priklauso nuo biudžeto ir asmeninių pageidavimų. Deimantai yra brangesni, tačiau jie laikomi nesenstančia ir vertinga investicija. Kita vertus, cirkonis yra prieinamesnis variantas, vis tiek suteikiantis panašią išvaizdą kaip deimantas.

Kuri C yra svarbiausia, perkant deimantus? 

Perkant deimantus svarbu atsižvelgti į keturis pagrindinius kriterijus, paprastai vadinamus 4C sistema. Tai yra šie kriterijai:

- Briaunavimas. Tai reiškia deimanto proporcijas, simetriją ir poliravimą, turinčius įtakos šviesos patekimui ir išėjimui iš brangakmenio. Gerai briaunuotas deimantas atspindės šviesą atgal į žiūrovą ir atrodys ryškesnis, tarsi kibirkščiuojantis.
- Spalva. Aukščiausios kokybės deimantai yra visiškai bespalviai, o prastesnės kokybės gali turėti geltoną arba rudą atspalvį.
- Skaidrumas. Deimantas, kuriame yra mažiau ir smulkesnių intarpų bei defektų, pasižymi didesniu skaidrumu.
- Karatų svoris. Vienas karatas lygus 0,2 gramo. Didesni deimantai paprastai yra retesni ir vertingesni už mažesnius.

Nors perkant deimantus svarbu atsižvelgti į visus keturis C, daugelis ekspertų mano, kad svarbiausias yra briaunavimas. Gerai nušlifuotas deimantas atrodys labiau spindintis ir kibirkščiuojantis, net jei jo spalva ar skaidrumas yra žemesnės klasės. Prastai briaunuotas deimantas atrodys nuobodus ir negyvas, net jei jo spalva bei skaidrumas yra aukšti.

Kaip pasirinkti tinkamą papuošalo dydį?

Svarbu pasirinkti tinkamą papuošalo dydį, kad aksesuaras būtų patogus ir puikiai atrodytų. Pateikiame keletą bendrų patarimų, kaip pasirinkti tinkamą įvairių tipų papuošalų dydį:

- Žiedai. Norėdami nustatyti žiedo dydį, galite išmatuoti piršto apimtį, naudodami matavimo juostelę arba virvelę. Būtinai išmatuokite pirštą plačiausiame taške, o tada palyginkite matavimo duomenis su žiedų dydžių lentele. Atminkite, kad žiedo dydis gali skirtis priklausomai nuo žiedo juostelės pločio, todėl patartina išbandyti skirtingo pločio žiedus bei išsiaiškinti, koks žiedas Jums patogiausias.
- Apyrankės. Norėdami rasti tinkamą 
apyrankės dydį, matavimo juostele arba virvele išmatuokite riešo apimtį. Prie šio matavimo pridėkite nuo 1 iki 2,5 cm, kad apyrankė patogiai priglustų. Taip pat galite išmatuoti jau turimos apyrankės, Jums tinkančios, ilgį ir juo vadovautis.
- Grandinėlės. Tinkamo 
grandinėlės ilgio pasirinkimas priklauso nuo asmeninio stiliaus ir papuošalo tipo. Bendra gairė - rinktis tokį ilgį, kuris derėtų prie iškirptės. Pavyzdžiui, choker vėrinys būna apie 35 cm ilgio ir kabo aukštai ant kaklo, o vėrinys su pakabuku paprastai būna 45-50 cm ilgio bei kabo žemiau ant krūtinės. Galite išmatuoti kaklą, kad suprastumėte, koks ilgis Jums geriausiai tinka, arba išbandyti skirtingo ilgio vėrinius, kad pamatytumėte, kaip atrodysite ir jausitės patogiai.
- Kiti papuošalai. Kitų rūšių papuošalų atveju svarbiausia atsižvelgti į stilių ir patogumą. Jei tai auskarai, įsitikinkite, kad jų svoris ir dydis atitinka Jūsų ausų spenelius. Jei tai kojos apyrankės, išmatuokite kulkšnies apimtį ir pridėkite nuo 1 iki 2,5 cm, kad papuošalas būtų patogus.

Galiausiai svarbu nepamiršti, kad kiekvieno žmogaus kūnas ir stilius yra unikalus. Svarbu išbandyti skirtingų dydžių ir stilių papuošalus, kad rastumėte tai, kas Jums labiausiai tinka. 

aukso sala

Ar įmanoma pakeisti žiedo dydį?

Priklausomai nuo metalo rūšies ir žiedo stiliaus, dydžiui pakeisti taikomi keli skirtingi metodai. Pavyzdžiui, jei žiedas pagamintas iš tauriųjų metalų, jo dydį galima keisti ištempiant arba suspaudžiant metalą. Juvelyras paprastai įkaitina metalą ir tada specialiais įrankiais pakeičia žiedo formą.

Jei žiede yra brangakmenių ar sudėtingų detalių, gali būti sunkiau pakeisti jo dydį, nesugadinant dizaino. Tokiu atveju juvelyrui gali tekti pridėti arba pašalinti metalą iš žiedo, kad pakoreguotų dydį.

Svarbu pažymėti, kad ne visų žiedų dydį galima keisti. Pavyzdžiui, žiedų su tam tikrais dizainais ar aptaisais gali būti neįmanoma pakeisti, nesugadinant žiedo. Be to, žiedų, kurių dydis anksčiau jau buvo keičiamas, dydį gali būti sunkiau pakeisti iš naujo.

Kaip valyti papuošalus?

Juvelyrinius dirbinius svarbu valyti, kad jie išlaikytų pradinę būklę kuo ilgiau. Geriausias būdas valyti papuošalus priklauso nuo metalo ir brangakmenių tipo.

Auksiniams ir sidabriniams papuošalams pašalinti purvą bei nešvarumus galima naudoti paprastą šilto vandens ir švelnaus indų ploviklio tirpalą. Pamirkykite juvelyrinius dirbinius tirpale kelias minutes, tada švelniai nušveiskite minkštų šerių šepetėliu. Nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite minkšta šluoste.

Deimantus galima valyti lygių dalių amoniako ir vandens tirpalu. Deimantą kelias minutes pamirkykite tirpale, tada švelniai nušveiskite šepetėliu su minkštais šereliais. Nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite minkšta šluoste.

Minkštesnių brangakmenių, pavyzdžiui, perlų ar opalų, atveju geriausia nenaudoti vandens, o minkšta sausa šluoste švelniai nuvalyti nešvarumus ir purvą.

Kaip geriausia laikyti papuošalus? 

Auksinius ir sidabrinius papuošalus laikykite sausoje, vėsioje vietoje, pavyzdžiui, papuošalų dėžutėje. Kad išvengtumėte įbrėžimų, kiekvieną papuošalą suvyniokite į minkštą audinį ar maišelį. Venkite laikyti papuošalus tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes tai gali išblukinti jų spalvą.

Deimantus ir kitus kietus brangakmenius galima laikyti kartu papuošalų dėžutėje. Tačiau geriausia juos laikyti atskirai nuo minkštesnių brangakmenių, kad šie nesusibraižytų. Minkštesnius akmenis laikykite minkštame maišelyje arba atskirame papuošalų dėžutės skyriuje. Venkite brangakmenius laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose arba drėgnoje aplinkoje, nes tai gali juos pažeisti.

Ar galima nešioti papuošalus maudantis?

Paprastai nerekomenduojama nešioti papuošalų duše, baseine ar kituose vandens telkiniuose. Baseino vandenyje esantis chloras ir kitos cheminės medžiagos gali pakenkti metalams bei brangakmeniams ir pakeisti jų spalvą. Prausiantis duše su papuošalais taip pat gali susikaupti muilo ir šampūno nuosėdų, kurias gali būti sunku pašalinti.

Jei neturite kitos išeities, kaip tik dėvėti papuošalus duše ar baseine, geriausia rinktis aksesuarus, pagamintus iš patvarių medžiagų, pavyzdžiui, aukso ar platinos, ir vengti papuošalų su brangakmeniais. Po to, kai juvelyrinius dirbinius dėvite vandenyje, kruopščiai nuplaukite juos švariu vandeniu ir visiškai nusausinkite.

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant
Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis