Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

uždaryti

Safyras - romantiškasis akmuo, kuris puošė Princesę Dianą

Safyras – tai itin vertingas akmuo, kartu su rubinu bei smaragdu priklausantis didžiajam spalvotų brangakmenių trejetui. Šis akmuo išsiskiria patvarumu, spalvomis bei skleidžiama romantiška aura. Tiesa, kaip teigia CNN, 2021 m. gruodį pasauliui buvo pademonstruotas didžiausias, bemaž 310 kilogramus sveriantis safyro luitas, rastas Ratnapuros mieste Šri lankoje. Safyras populiarus ir juvelyrikoje: netgi pati Princesė Diana vertino šį akmenį ir puošė juo savo rankas.

Kas yra safyras ir kur jis randamas?

Kaip teigiama portale „The Diamond Pro“, tai prabangus ir visame pasaulyje vertinamas akmuo, susiformavęs iš mineralinio korundo, kuris yra kristalizuota aliuminio oksido forma. Korundas susidaro kristalinėse uolienose ir sąveikaudamos su formavimosi metu esančiais mineralais virsta safyrais arba rubinais.

Korundas – labai kieta medžiaga, praktiškai prilygstanti deimantui. Būtent dėl šios priežasties safyrai yra itin tvirti, o jų paviršius nesibraižo. Pagal Moso mineralinio kietumo skalę safyras surenka 9 balus iš 10 ir nusileidžia tik deimantams. Tiesa, tokią pačią vietą šioje skalėje užima ir rubinas.

Nemaža dalis safyro iškasenų yra randama Australijoje, Afganistane, Kambodžoje, Kamerūne, Kinijoje (Šandonge), Kolumbijoje, Etiopijoje, Indijoje (Kašmyre), Kenijoje, Laose, Madagaskare, Malavyje, Mozambike, Mianmare (Birmoje), Nigerijoje, Ruandoje, Šri Lankoje, Tanzanijoje, Tailande, JAV (Montanoje) ir Vietname.

safyras

Akmens reikšmė bei savybės 

Safyro pavadinimas yra kilęs iš lotyniško žodžio „saphirus“ ir graikiško žodžio „sapheiros“, kurie abu apibūdina mėlyną spalvą. Be to, yra egzistuoja versija, jog safyro pavadinimas galėjo kilti dėl šio akmens ryšio su Saturno planeta.

Kaip puikūs brangakmeniai safyrai yra vertinami jau labai ilgą laiką. Dar 800 m. pr. Kr. Senovės Persų valdovai tikėjo, kad dangų mėlynai nudažo būtent safyrų atspindys. Taip pat ir ne vienas garsus poetas yra apibūdinęs šį akmenį tarsi dangaus žydrynę.

Mėlynieji safyrai buvo šventi ir Katalikų bažnyčioje, kurioje buvo tikima panašia idėja, kaip ir Senovės Persijoje, kad dangus yra mėlynas būtent dėl stipraus ir ryškaus safyrų atspindžio.

Ryškiai mėlyni safyrai neatsiejami ir nuo monarchų, kurie dar kitaip vadinami „mėlynojo kraujo“ (visai kaip ir tradicinė safyro spalva) atstovais. Karališkuosius safyrus dažnai dėvėjo įvairūs viduramžių karaliai, dalis tikėję, kad brangakmeniai apsaugos juos nuo priešų.

Safyrai yra laikomi rugsėjo mėnesį gimusiųjų akmenimis. Taip pat yra sakoma, jog jie skleidžia „romantišką aurą“, todėl puikiai tinka šv. Valentino dienai, sužadėtuvems arba jubiliatams, gimusiems rugsėjį.  

Taip pat papuošalai su safyrais yra simbolinė dovana 5-ųjų ir 45-ųjų vestuvių metinių proga.

safyras kaina

Spalva: populiariausia mėlyna, bet paletė plati

Daugelis išgirdę žodį „safyrai“ mintyse iškart įsivaizduoja sodriai mėlynos spalvos akmenį. Ir nors tokio tipo safyrai yra populiariausi, visgi spalvų jų egzistuoja pačių įvairiausių.

JAV Gemologijos instituto duomenimis, be mėlynojo safyro ir rubino, korundo šeimai taip pat priklauso vadinamieji „įmantrūs safyrai“. Jie būna violetinio, žalio, geltono, oranžinio, rožinio, violetinio ir kitų tarpinių atspalvių. Be to, safyrai gali būti net pilki, juodi, rudi ar net bespalviai! Pastarieji juvelyrikoje neretai naudojami kaip prieinamesnė deimantų alternatyva.

Safyrai gali skirtis ir spalvos intensyvumu, o kai kurie jų išsiskiria netgi chameleoniškumu: t.y. keičia spalvą priklausomai nuo šviesos. 

Visgi kaip tvirtina gemologai, safyro vertė tiesiogiai priklauso nuo spalvos. Kuo ji intensyvesnė, tuo akmuo yra vertingesnis. Taip pat galima tvirtinti, jog didžiausią kainą išlaiko klasikinės mėlynos spalvos safyrai. Tiesa, mėlynos atspalvis gali būti įvairus: nuo aksominės iki violetinės, vidutinio tamsumo tonų – būtent tokių safyrų kainos už karatą yra didžiausios.

Tiesa, rečiausiai aptinkama safyro spalva yra rausvai oranžinė. Dar kitaip tokio tipo safyras yra vadinamas padparadscha. Šis pavadinimas yra kilęs nuo sinhalų kalbos žodžio, reiškiančio lotoso gėlę.

baltasis safyras

Safyro skaidrumas – inkliuzai nėra trūkumas

Lyginant su rubinais, mėlynieji safyrai yra skaidresni, visgi inkliuzu pasitaiko praktiškai kiekviename brangakmenyje. Ypač didelio skaidrumo mėlynieji safyrai yra reti ir labai vertingi.

Tokie akmenys kaip safyrai paprastai yra klasifikuojami pagal tris skirtingus skaidrumo lygius:

1 tipo akmenys. Šie brangakmeniai paprastai yra „švarūs“. Tai reiškia, jog juose nėra plika akimi matomų intarpų. Gemologai tyrinėdami safyrus jų nepriartina taip, kaip kad nagrinėdami deimantus, tad yra remiamasi plikos akies principu.

2 tipo akmenys. Paprastai juose yra keletas plika akimi matomų intarpų, tačiau tai netrukdo bendram brangakmenio grožiui ir spindesiui.

3 tipo akmenys. Šie brangakmeniai beveik visada turi plika akimi matomų inkliuzų.

Paprastai safyrai turi įvairių tipų inkliuzų. Dažniausiai pasitaikantys yra vadinamosios adatos – tai ilgos ir plonos mineralų nuosėdos. Bendrasis tokius inkliuzus apibūdinantis pavadinimas yra šilko inkliuzai. Safyruose pasitaiko ir iš dalies sugijusių įtrukimų, panašių į piršto antspaudus, taip pat įvairios spalvų juostos.

Tiesa, tam tikri inkliuzai gali ir padidinti šio brangakmenio vertę. Pavyzdžiui, šio brangakmenio fenomenas – inkliuzų dėka susidariusi žvaigždė. Adatos formos inkliuzai susijungia tarpusavyje ir sudaro nuostabų žvaigždės efektą, kuris yra itin vertinamas gemologų.

Briaunavimas: į ką atkreipti dėmesį perkant safyrą?

Safyro briaunavimas tiesiogiai lemia jo išvaizdą ir vertę. Tiksliai ir meistriškai pjaunant šį brangakmenį, atsiskleidžia jo spindesys ir graži mėlyna spalva.

Išskiriamos šios populiariausios safyro formos: ovali, apvali bei pagalvėlės formos. Šių formų safyrai paprastai naudojami visų tipų papuošalų gamyboje: juvelyrikos parduotuvėse galite įsigyti tokių auskarų, pakabukų, žiedų. Tiesa, pasitaiko ir kitų safyrų briaunavimo būdų: markizės, kriaušės, princesės ar širdies.

safyras reiksme

Ar safyras tinkamas pasirinkimas sužadėtuvėms?

Ištisus šimtmečius safyrai buvo monarchų ir turtingų žmonių itin vertinamas brangakmenis, todėl nenuostabu, jog tai buvo vienas pagrindinių akmenų sužadėtuvių ar net vestuvių juvelyrikoje.  

Ši tradicija pastebima nuo paties Napoleono Bonaparto laikų. 1796 m. jis savo mylimai žmonai Josephine padovanojo sužadėtuvių žiedą, padabintą dviem akmenimis: safyru ir deimantu. 2013 m. šis žiedas aukcione buvo parduotas už beveik milijoną dolerių.

Safyras – ryškus simbolis ir šiuolaikinių monarchų gyvenimą. Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos narys Princas Williamas savo žmonai Kate Middleton piršdamasis padovanojo garsųjį princesės Dianos 18 karatų mėlyno safyro sužadėtuvių žiedą. Tai itin išpopuliarino šį brangakmenį ir tai tapo savotiška tendencija tarp porų, ieškančių spalvotų sužadėtuvių žiedų su brangakmeniais.

Portale „Brides“ išskiriama, jog sužadėtuvių žiedai su safyru yra tobulas balansas tarp klasikos ir išskirtinumo. Akmens spindesys ir tvirtumas dvelkia prabanga, o plati spalvų paletė išskiria akmenį kitų bespalvių brangakmenių kontekste. Be to, tai kiek pigesnis variantas nei žiedas su deimantu.

safyras ziedas

Dirbtiniu būdu išgaunami safyrai

Kaip teigiama portale Gemsociety“, nesvarbu, ar po žeme, ar laboratorijoje, krištoliniai brangakmeniai vystosi arba „auga“ tuomet, kai su tam tikromis cheminėmis ir fizinėmis sąlygomis sąveikauja atitinkami mineralų deriniai.

Išskiriami du pagrindiniai būdai kaip dirbtinai laboratorijoje yra kuriami sintetiniai safyrai: tai naudojamas arba lydymosi procesas, arba tirpinimo procesas. Daugiau apie tai, kaip išgaunami dirbtiniai safyrai galite perskaityti šiame straipsnyje. Visgi kaip bebūtų taip, žymiai labiau vertinami yra tikri, natūraliu būdu išgaunami safyrai.

Koks metalas geriausiai tinka prie mėlyno safyro?

Nors mėlynasis safyras plačiai naudojamas pačiuose įvairiausiose papuošaluose, prabangiausiai jis atrodo derinamas su baltuoju auksu ar platina. Šaltas šių metalu atspalvis išryškina safyro spalvą ir bendra šių dviejų medžiagų dermė leidžia papuošalui akinamai spindėti. Visgi norintys šiek tiek vintažinio prieskonio, gali rinktis mėlynąjį safyrą su geltonuoju auksu.

safyras auskarai

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant
Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis