Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

uždaryti

Rubinas – raudonasis brangakmenių karalius

Rubinas – tai juvelyrikoje itin populiarus korundų grupės mineralas, pasižymintis tvirtumu, sodria raudona spalva ir spindesiu. Pats šio akmens pavadinimas yra kilęs iš lotyniško žodžio „ruber“, kuris išvertus reiškia raudoną spalvą. Tad įvairiose kultūrose rubinas neretai buvo siejamas su karštais, aistringais jausmais, meile. Šiomis dienomis šis akmuo išlieka itin vertinamas, o juo padabintus sužadėtuvių, vestuvių žiedus renkasi vis daugiau įsimylėjėlių.

Rubinas – vienas daugiausiai kainuojančių brangakmenių

 Senoviniuose Vedų ir Sanskrito raštuose rubinas yra vadinamas „ratnaraj“, o tai reiškia –  „brangakmenių karalius“. Tai atsispindi ir šio brangakmenio kainoje: puikios kokybės rubinai yra vieni brangiausių brangakmenių, kurių kaina netgi gali siekti 1 000 000 dolerių už karatą.

Vertinant pagal Moso skalę, Rubino kietumas yra 9, šis skaičius nusileidžia tik deimantui ir mozanitui – dėl to rubinas yra vadinamas vienu tvirčiausiu ir patvariausiu brangakmeniu.

Rubinų kokybė yra vertinama panašiai kaip ir deimantų, pagal 4C klasifikaciją: spalvą (color), skaidrumą (clarity), briauvanimą (cut) ir karatų svorį (carat weigt). Visgi ne visi šie aspektai yra tokie svarbūs, kaip deimantų klasifikacijoje. Rubino vertės nustatyme pagrindinį vaidmenį atlieka spalva.

aukso sala

Rubinų spalva – egzistuoja daugybė raudonos atspalvių

Rubinai gali būti pačių įvairiausių atspalvių: nuo kraujo raudonumo iki oranžinio atspalvio arba violetinės raudonos. Kaip teigia poratas Leibish, rožinį atspalvį turintis rubinas yra laikomas satyru. Tiesa, šis skirstymas atsirado tik XX a., todėl šia tema vis dar kyla nemažai ginčų.

Kaip teigiama portale The Diamonds vienas svarbiausių rubino kokybės vertinimo kriterijų yra spalva. Aukštos kokybės rubinas pasižymi sodria, ryškia raudona spalva. Teigiama, kad kuo stipresnis ir intensyvesnis pigmentas, tuo akmuo yra vertingesnis. JAV Gemologijos instituto duomenimis“, rubinų vertė matuojama pagal šiuos tris kriterijus: atspalvį, toną ir sodrumą.

Kaip išgaunami rubinai?

Pasaulyje egzistuoja vos kelios vietos, kuriose gausu rubinų iškasenų. Didžioji dalis rubinų yra kasama Mozambike ir Mianmare.

Garsiajame Mogoko slėnyje Mianmare rubinų kasyba buvo pradėta prieš 500 metų ir šimtmečius tai buvo pagrindinis rubinų šaltinis visame pasaulyje. Tiesa, šie rubinai laikomi vieni geriausių ir iki pat šių dienų.

Taip pat kaip papildomi rubinų šaltiniai yra išskiriami tam tikri Tailando, Australijos, Kambodžos, Afganistano, Brazilijos, Indijos, Japonijos, Kolumbijos regionai.

Vietovė, kurioje iškasamas rubinas, dažnai turi įtakos ir jau minėtam rubino atspalviui. Priklausomai nuo chromo ir geležies kiekio toje vietovėje, skiriasi rubino spalva, todėl egzistuoja netgi tam tikra terminologija, apibūdinanti vienokios ar kitokios vietovės rubinus: pavyzdžiui, garsieji Birmos rubinai – tai brangakmeniai, iškasti Mianmare, o „Thai“ terminas naudojamas apibūdinant tailandietišką rubiną.  

aukso sala

Rubino skaidrumas – dar vienas vertės indikatorius

Tiesa ta, jog pasaulyje egzistuoja itin mažai rubinų, kurie neturėtų inkliuzų ir būtų 100 procentų skaidrūs. Visi rubinai turi vadinamųjų „adatų“ arba „šilko“ inkliuzų – jeigu jų visiškai nėra netgi gali kilti įtarimas, kad rubinas yra apdorotas arba sintetinis.

Tačiau rubino vertė priklauso nuo to, kaip ryškiai tie inkliuzai yra pastebimi. Akivaizdūs intarpai arba skylutės, stipriai paveikiančios skaidrumą, ryškumą, gali stipriai sumažinti rubino vertę. Dideli inkliuzai taip pat gali turėti įtakos rubino patvarumui.

Visgi rubinai nėra taip nuodugniai artinami, kaip pavyzdžiui deimantai. Gemologai analizuodami deimantų skaidrumą priartina juos 10 kartų, tuo tarpu rubinų skaidrumas matuojamas plika akimi. Tai reiškia, kad jeigu akis mato švarų akmenį, be jokių intarpų, jis laikomas skaidriu.

Briaunavimas – kiek svarbus šis kriterijus rubinams?

Kaip teigiama portale The Diamond, dėl to, kad rubinai nėra vertinami pagal blizgesio intensyvumą kaip deimantai, briaunavimo kokybė nėra toks svarbus veiksnys lyginant su spalva. Visgi tai gali šiek tiek turėti įtakos šio brangakmenio kainai.

Kaip teigia portalas Angara, rubino briaunavimas yra svarbus dar ir dėl šių priežasčių:

1. Pjūvio kampas formos nulemia tai, kaip vizualiai atrodo brangakmenis;

2. Briaunavimas turi įtakos šviesos atspindžiui, kuris gali išryškinti rubino spalvą, taip pat briaunavimo dėka, priklausomai nuo šviesos, šis brangakmenis gali keisti spalvą;

3. Profesionaliai atliktas briaunavimas padeda sumažinti matomų inkliuzų skaičių.

Kokią formą rinktis?

Nors egzistuoja įvairių rubinų formų ir praktiškai visos jos yra leidžiamos, kai kurios jų geriau pabrėžia brangakmenio spalvos sodrumą. Populiariausia forma, dažniausiai naudojama juvelyrikoje, yra ovali. Ovalus pjūvis sumažina matomų inkliuzų kiekį ir geriau išryškina brangakmenio raudonumą. To priežastis – gana paprasta, ovali briaunelė sustiprina brangakmenio atspindį.

Taip pat labai populiari yra aštuoniakampis, smaragdo ar širdelės formos briaunavimas.  

aukso sala

Išskirtinės brangakmenio savybės: meilė, drąsa, sėkmė

Rubinas – tai liepos mėnesį gimusiųjų akmuo. Šis brangakmenis simbolizuoja aistrą, meilę, dieviškumą ir drąsą. Taip pat sakoma, kad jis neša sėkmę. Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad rubinas – tai akmuo, susijęs su saule. Kadangi saulė yra energijos šaltinis, manoma, kad rubinas teikia panašias savybes: pasitikėjimą, lyderystę, motyvaciją, o dėvėti papuošalus su rubinu yra naudinga tiems žmonėms, kurie mažai pasitiki savimi, jiems stinga lyderio savybių.

Be abejo, rubinas neatsiejamas nuo meilės ir aistros. Tikima, kad rubinas turi savybių, galinčių išžiebti prarastą parnerių aistrą, taip pat užtikrina taurius, nuoširdžius poros santykius.

Pirkimo gidas: į ką atkreipti dėmesį?

Papuošalų su rubinais pirkimas yra pakankamai sudėtingas, kadangi nėra oficialaus standartinio sertifikavimo šiam brangakmeniui. Tad rinkdamiesi rubiną atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

1. Biudžetas. Svarbu iš anksto nusistatyti pirkinio biudžetą ir jo neviršyti. Atminkite, rubinai vertinami dėl savo spalvos, o ne dydžio, todėl sutelkite dėmesį į šį aspektą. Visgi dėl kainų būkite realistiški, nors tai ne deimantas, rubinas yra labai retas, prabangus brangakmenis, todėl papuošalai su tikrais su rubinais kainuoja nemažai. Visgi tai puikus pasirinkimas norintiems, kad papuošalas atrodytų prabangiai ir unikaliai.

2. Forma. Yra daug populiarių rubino formų, įskaitant apvalią, ovalią, princesės / kvadrato ir širdies formas. Techniškai rubinų būna pačių įvairiausių formų, tačiau kai kurios formos yra populiaresnės dėl blizgesio arba to, kaip jie išryškina raudoną rubino spalvą. Apvalūs rubinai turi didžiausią vertę, nes jie geriausiai pabrėžia brangakmenio spalvą, todėl jų paklausa pasaulyje yra milžiniška. Pasirinkę apvalų rubiną tikrai nesuklysite, tai tikrai ilgaamžė investicija. Visgi esant mažesniam biudžetui, rinkitės kitų formų rubinus, kurie atrodys ne ką prasčiau!

3. Skaidrumas. Kadangi tai nėra toks svarbus vertės veiksnys, perkant papuošalus su rubinais nereikėtų pernelyg jaudintis dėl inkliuzų. Tai ypač palengvina papuošalo pirkimą internetu, kadangi didelėje nuotraukoje puikiai įžvelgsite visas reikalingas detales.

4. Metalas. Geriausiai rubinas dera su įvairių spalvų auksu. Tačiau metalo tipas, kurį pasirinksite, o tiksliau metalo spalva, turės įtakos tam, kaip atrodys visa papuošalo visuma. Pavyzdžiui, dėl šviesesnės spalvos baltasis auksas ir platina labiau kontrastuoja su sodriai raudona rubino spalva. Dėl to tai yra geras pasirinkimas norintiems, kad rubino spalva išsiskirtų ir patrauktų dėmesį. Geltonas ir rožinis auksas – geras pasirinkimas tuomet, kai norite šiltos atspalvių visumos.

Sodrus raudonas rubinas – tobulas pasirinkimas sužadėtuvių žiedui arba norint nustebinti savo mylimą žmogų. Unikalumas ir prabanga viename – štai kuo pasižymi rubinu padabintas papuošalas, kurį įsigyję ne tik papildysite savo įvaizdį nuostabiu aksesuaru, bet ir pajausite šio neeilinio akmens savybes.

 

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant
Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis