Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku
Prekė sėkmingai pridėta į Jūsų pirkinių krepšelį
Kiekis
Viso
Jūsų krepšelyje yra 0 produktų. Jūsų pirkinių krepšelyje yra 1 produktas.
Viso produktų
Siuntimas  Planuojama išsiųsti
Viso
Tęsti apsipirkimą Apmokėti
Sidabras: kilmė, priežiūra ir gydomosios savybės
Paskelbė     2021-07-14 16:12:53    0Komentarai
Sidabras: kilmė, priežiūra ir gydomosios savybės

Legendinis JAV ekonomistas M. Skousen sakė, kad sidabras visada turėjo ir turės vertę. Šis taurusis metalas išties plačiai naudojamas įvairiose industrijose ir yra vienas iš populiariausių metalų papuošalų gamyboje. Dėl prabangios išvaizdos ir ypatingų savybių sidabras žavi žmones jau ilgą laiką. Jo kilmės istorija turtinga, o jį prižiūrėti yra paprasta namų sąlygomis, tad nemažai žmonių susigundi įsigyti sidabro dirbinių.

 

 

Istorinis sidabro kontekstas

Anksčiau sidabras buvo vertinamas net labiau nei auksas, ypač Senovės Egipte. Jau tada žmonės pastebėjo sidabro ilgaamžiškumą ir naudojo jį kaip valiutą ir papuošalų gamybai. Sidabro dovanos buvo laikomos pasitikėjimo ir meilės ženklu.

Sidabro gaminiai yra randami net iš 4000 m. pr. Kr. , o pirmieji sidabro gavybos pėdsakai užfiksuoti Turkijoje ir Graikijoje 3000 m. pr. Kr. Jau tada žmonės suprato, kaip atskirti sidabrą nuo netauriųjų metalų.

Ypatingai sidabras išpopuliarėjo atradus Ameriką. Ispanų užkariautojai aptiko, kad Pietų Amerikoje gausu sidabro išteklių, ir paskatino šio metalo gavybą.

Alchemijos praktikavimo laikais, prieš sudarant periodinę chemijos elementų lentelę, sidabras buvo laikomas vienu iš 7 šventųjų metalų.

XX a. 7-ajame dešimtmetyje dėl fotografijos pramonės sidabro paklausa smarkiai išaugo. Atsiradus skaitmeninėms kameroms paklausa sumažėjo, tačiau sidabras ir toliau yra naudojamas ne tik fotografijos, bet ir kitose pramonėse.

Kosminė sidabro kilmė

Tiek sidabras, tiek auksas formuojasi per supernovą – sprogstančią žvaigždę. Heidelbergo universiteto tyrimas parodė, kad sidabras formuojasi sprogus mažesnėms supernovoms, o auksas – didesnėms.

Ne veltui sidabro reikšmė yra siejama su mėnuliu. Manoma, kad sidabras – dvasios tyrumo simbolis. Senovės civilizacijos tikėjo, kad sidabras turi gydomųjų savybių, atneša sėkmę ir apsaugo nuo blogio.

 

 

Trumpai apie sidabro charakteristikas

Kartu su auksu ir platina, sidabras yra taurusis metalas. Dažniausiai sidabras išgaunamas kaip šalutinis aukso, vario, cinko ar švino kasybos produktas.

Sidabras yra kietesnis ir pigesnis už auksą metalas. Jis geriausiai iš visų metalų praleidžia elektros srovę ir šilumą. Jo paviršius metališkai blizgus, išsiskiriantis žaviu spindesiu ir dailiu baltu atspalviu.

Sidabras gali pakeisti spalvą reaguodamas su tam tikromis medžiagomis, pavyzdžiui, prakaitu ar chloru. Dėl drėgmės sidabras geltonuoja ar paruduoja, praranda blizgesį, o tamsėja taip reaguodamas į aplinką. Kad to būtų galima kuo labiau išvengti, sidabro gaminių paviršius yra papildomai apdorojamas: padengiamas skaidriu nitrolaku arba rodžiu.

Jam taip pat labai kenkia guma. Ji taip sugadina sidabrą, kad gali prireikti net specialistų pagalbos. Nuo šios medžiagos dažnai nukenčia stalo įrankiai, laikomi ant gumos paviršių.

Gydomosios sidabro savybės

Manoma, kad sidabras teigiamai veikia sveikatą: gerina regėjimą, širdies ir smegenų veiklą, ramina. 2007 m. atliktas tyrimas parodė, kad sidabro turintys žaizdų tvarsčiai yra veiksmingesni. Sidabras naudojamas gydyti nudegimus ir pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Ne veltui tikima, kad vaikai, maitinami sidabriniais įrankiais, užauga sveikesni. Iš to ir kilęs posakis „gimęs su sidabriniu šaukšteliu burnoje“.

 

 

Kur naudojamas sidabras?

Be papuošalų, stalo įrankių ir kolekcinių monetų gamybos, sidabras taip pat naudojamas elektronikoje, fotografijoje, medicinoje, vandens gryninime ir aukštųjų technologijų pramonėje. Juo dengiami kiti metalai – ši procedūra vadinama sidabravimu. Portalo Investing News duomenimis,  vien praeitais metais papuošalų gamybai buvo sunaudota virš 4000 tonų sidabro.

Didelio dėmesio sulaukia ir investiciniai sidabro luitai. Investicijos į tauriuosius metalus yra ganėtinai saugus sprendimas, nes yra atsparus valiutų kursų svyravimui ir infliacijai. Pasak portalo MarketWatch, tikimasi, kad šiais metais pasaulinė sidabro paklausa turėtų padidėti – kainos gali pašokti daugiau nei 30%.

 

 

Įsigyjant sidabrą

Kaip ir su bet kuriuo tauriuoju metalu, įsigyjant sidabrą svarbų vaidmenį atlieka praba. Ji parodo santykinį tauriojo metalo kiekį lydinyje. Atskiri gamintojai gali turėti kitokius žymėjimus, tačiau jei praba nenurodyta, prekė turbūt yra klastotė.

Gaminant juvelyrinius dirbinius sidabras dažniausiai maišomas su variu, kad papuošalai būtų tvirtesni. Dažniausiai santykis būna 92,5% sidabro su 7,5% vario, toks sidabras vadinamas sterlingo. Papuošalų gamybai dar naudojamas Britanijos sidabras, kurį sudaro 95,84% sidabro ir 4,16% vario. Dėl tokios sudėties Britanijos sidabras yra brangesnis, tačiau ir trapesnis negu sterlingo sidabras.

Dažniausiai pasitaikanti sidabrinių papuošalų praba yra 925. Lietuvoje yra leistinos tik 800, 830 ir 925 prabos. Mažesnės prabos gaminiai netraktuojami kaip sidabras.

Skirtumai tarp sidabrinių ir pasidabruotų gaminių

Pasidabruoti gaminiai žymimi EP (Electro Plate) arba EPNS (Electro Plated Nickel Silver). Jie yra šviesesnės spalvos, pigesni ir sunkesni negu sterlingo sidabro. Pasidabruoti dirbiniai tvirtesni, tačiau sidabro sluoksnis ilgainiui gali nusilupti. Pasidabruoti papuošalai nebus vertingi, norint juos perparduoti.

Norint išlaikyti sidabrą geros būklės

Sidabro papuošalus reikia nešioti dažnai. Natūralūs odos aliejai padeda išlaikyti sidabro blizgesį.

Sidabrinius papuošalus užsidėkite tik po to, kai jau pasirūpinote makiažu ir kvepalais.

Atliekant namų ruošos darbus, nusiimkite sidabrinius papuošalus.

Sportuojant, esant kitai aktyviai fizinei veiklai ar itin karštose vietose taip pat patartina nusiimti sidabrinius aksesuarus.

Venkite dėvėti sidabrinius papuošalus baseine – chloras kenkia šiam metalui. Kadangi sidabras nemėgsta vandens, papuošalus reikėtų nusiimti ir maudantis kituose vandens telkiniuose, vonioje ar prieš prausiantis duše.

Patariama vengti laikyti sidabro gaminius esant tiesioginiams saulės spinduliams. Tai gali priversti metalą tamsėti.

Sidabro gaminius dera laikyti kuo sandaresniame, net vakuuminiame inde. Vėsi ir tamsi vieta yra idealus sprendimas sidabro dirbiniams.

Kadangi sidabras yra minkštas metalas, jį reikėtų saugoti nuo raižymo. Kiekvieną papuošalą laikykite atskirai – taip išvengsite susibraižymų tarpusavyje.

 

 

Kaip valyti sidabrą namų sąlygomis?

Sidabro valymas yra svarbi procedūra, kurią reikia atlikti reguliariai. Galima įsigyti specialias sidabro valymo priemones, bet valyti sidabrą yra nesudėtinga pačiam namų sąlygomis. Svarbu atsiminti, kad su sidabru reikia elgtis atsargiai – valymą iš pradžių išmėginkite su švelnesnėmis priemonėmis.

Galima sidabrą mirkyti ir šveisti ūkinio muilo tirpale. Tereikia litre vandens ištirpinti 50 g muilo.

Kitas variantas – iškloti puodą folija, sudėti sidabro gaminius bei įpilti sodos ir druskos. Tuomet užpilti karštu vandeniu ir leisti pastovėti 15-20 minučių.

Sidabrą išvalys ir valgomoji soda. Iš vandens ir sodos pagaminta tiršta košele su dantų šepetuku šveiskite gaminį, tuomet nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite.

Sidabro valymui naudojama net dantų pasta – su minkštu dantų šepetuku švelniai valykite aksesuarą, paskui kruopščiai nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite. Šiam būdui netinka balinamoji dantų pasta.

Sumaišykite pusę puodelio citrinos sulčių ir 1 arbatinį šaukštelį alyvuogių aliejaus. Tirpale pamirkykite švarią šluostę ir švelniai nušveiskite sidabrą, tuomet nuplaukite ir nusausinkite.

Kitas neįtikėtinas būdas išvalyti sidabro gaminius – pomidorų pasta. Pomidorų rūgštis lengvai išblizgina sidabrą. Tereikia, kad sidabras praleistų 10 minučių panardintas kečupe.

Sidabro valymas atliekamas ir druska, bet ji rekomenduojama tik įsisenėjusioms dėmėms. Druska gali subraižyti sidabro paviršių, tad prieš tai ją reikėtų praskiesti, o šveisti itin švelniai.

Sidabro įrankius indaplovėje galima plauti tik tada, jei jų paviršius neoksiduotas. Jei įrankiai vis dėlto plaunami indaplovėje, reikia rinktis tinkamą sidabro įrankiams indų ploviklį.

 

 

Neįtikėtini faktai apie sidabrą

Penktadalis visame pasaulyje išgaunamo sidabro yra iš Meksikos.

Sidabras yra vienas iš pirmųjų 5 atrastų metalų. Kiti yra auksas, varis, švinas ir geležis.

Bakterijos negali įgauti imuniteto sidabrui.

Indijoje maistas kartais dekoruojamas varak – plonu sidabro sluoksniu.

Argentina tokį vardą gavo dėl lotyniško sidabro pavadinimo argentum, nes ten atvykus ispanų užkariautojams vietiniai gyventojai padovanojo sidabro gaminių.

Kartais sidabras naudojamas kaip dažiklis maiste. Jis žymimas E174.

Trečdalį viso išgaunamo sidabro sunaudoja fotografijos industrija.

Pagrindinis Senovės Romos piniginis vienetas, sidabrinė moneta buvo vadinama denaru.

14 kalbų turi tą patį žodį apibūdinti sidabrą ir pinigus.

Pati brangiausia pasaulio moneta „su krintančiais plaukais“ (Flowing Hair) yra sidabro ir vario lydinys. Išleista 1794 m. dabar moneta yra verta daugiau nei 10 mln. dolerių. Kai kurie ekspertai mano, jog tai – pirmoji sidabrinė moneta, kurią nukaldino JAV vyriausybė.

Sidabras – išties ypatingas metalas, turintis daug įvairių paskirčių. Visgi dažniausiai sidabras siejamas su papuošalais. Nieko stebėtina – šis elegantiškas metalas tinka įvairioms progoms ir gali sukurti nuostabų įvaizdį. Svarbiausia, turint sidabro dirbinių, yra nepamiršti jų priežiūros. Taip sidabriniais gaminiais galėsite džiaugtis ilgus metus. Savo asortimente turime didelę auskarų kolekciją. Taip pat sidabras neretai derinamas su brangakmeniais, apie kuriuos plačiau sužinosite perskaitę šią publikaciją. 

Ieškote, ką padovanoti antrajai pusei metinių proga? Kviečiame paskaityti straipsnį: Vestuvių metinių reikšmės ir idėjos dovanoms. 

Žymės: sidabras

Pasidalinkite šiuo įrašu:

Palikti atsakymą

* Vardas:
* El. paštas: (nepaviešinta)
   Svetainė: (Svetainės url suhttp://)
* Komentaras:
Įveskite kodą