Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

uždaryti

Krikštynos – kaip šią šventę padaryti įsimintiną?

Krikštynos – šventė, kuri būna tik kartą gyvenime. Tikintiems tai yra krikščioniškojo gyvenimo pamatas, atveriantis kelią į kitus sakramentus. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kiekvienais metais yra pakrikštijama apie 27-28 tūkst. katalikų.

Krikštui pasiruošti reikia suplanuoti nemažai dalykų: vietą, svečius, dekoracijas, dovanas ir kitas detales. Nieko stebėtina, kad norint paversti šventę įsimintina ir originalia, reikia pasistengti. Todėl dalinamės kūrybiškais patarimais, kurie padės sklandžiai atšvęsti krikštynas.

Planavimo pradžia: krikštatėviai, bažnyčia ir krikšto vardas

Šventę planuoti vertėtų pradėti likus 3 mėnesiams iki numatytos datos. Pirmas žingsnis – išsirinkti bažnyčią ir krikšto tėvus. Krikšto tėvai turi būti vyresni nei 16 metų ir priėmę Krikšto, Eucharistijos bei Sutvirtinimo sakramentus. Jų pareiga bus lydėti vaiką gyvenimo kelyje, tad reikia rinktis tokius žmones, kokius sutikti linkėtumėte savo vaikui.

Bažnyčioje pasiteiraukite, kiek laiko truks ceremonija, ar ji bus individuali. Nuo senų laikų įprasta po ceremonijos bažnyčioje susitikti vaišėse.  Jei krikštijamas dar visai mažas vaikutis, patariama nedaryti ilgos šventės – jei po kelių valandų vaikas negalės ramiai užmigti, teks visą dėmesį skirti jam, o ne svečiams.  

Kitas ne ką mažiau svarbus darbas – krikšto vardo išrinkimas. Pasidomėkite patinkančių vardų reikšmėmis, ką globoja kiekvienas šventasis. Portalo Britannica duomenimis, Romos katalikų bažnyčia pripažįsta daugiau nei 10 000 šventųjų vardų, tad rinktis tikrai yra iš ko.

 

baptism

 

Kodėl ne šeštadienis?

Šeštadienis daug kam yra patogiausia diena šventėms, dėl to automatiškai pasunkėja šventės organizavimas šią dieną. Dėl didelės paklausos ne tik bus sunku rasti vietą ar fotografą, bet ir kaina bus aukštesnė. Jei turite galimybę, rekomenduojama krikštynas organizuoti kurią nors kitą savaitės dieną ir viską užsakinėti iš anksto.

Svečių skaičius – toks, koks maloniausias jums

Būtent svečių skaičius lems vietos pasirinkimą. Vieno universalaus svečių skaičiaus nėra – tai turėtumėte spręsti pagal tai, kaip patys jaučiatės maloniausiai. Ar norite didelės šventės, ar jaukaus pasibuvimo su artimiausiais žmonėmis? Apsvarstykite šį klausimą ir tik tada rinkitės šventės vietą.

Šventės vieta: namai, gamta ar restoranas?

Svarstant bet kurią vietą reikia atsižvelgti į  krikštijamojo ir dalyvausiančių vaikų amžių. Jei šventėje dalyvaus kūdikių, reikia apgalvoti vietą sauskelnių keitimui, pamaitinimui ir poilsiui.

Ypač šiltuoju metu laiku populiaru daryti krikštynų šventę gamtoje. Tokią erdvę galima pritaikyti ir mažesniam, ir didesniam svečių skaičiui. Išsirinkus net paprastą pievelę ją galima paversti pasakiška šventės erdve dekoracijų pagalba. Tačiau savarankiškai organizuojant iškylą gamtoje, daugiau darbo tenka jums. Teks pasirūpinti, kur bus laikomas maistas, viską po šventės sutvarkyti. Beje, net tiksliausia orų prognozė gali klysti, tad sumanu būtų pasirūpinti pastoge – tam puikiai tinka krikštynų palapinė.

Krikštynų šventė gali nuostabiai praeiti ir namuose. Nuosavų namų savininkai gali organizuoti krikštynų šventę lauke. Švęsti namuose yra patogiau, nes nereikia niekur gabenti maisto ar dekoracijų.

 

krikstynos atributika

 

Prabangesnis variantas yra išsinuomoti sodybą. Joje galėsite džiaugtis tiek gamta, tiek namo patogumais. Šventė galės būti ilgesnė, nes svečiai bus kviečiami likti nakvoti. Tai ypač patogu iš toliau atvykusiems žmonėms.

Jaukus ir visiems metų laikams tinkantis variantas yra kavinė ar restoranas. Galima rasti tokių, kurie būtų su terasa ar pievele šalia pastato. Tuomet svečiai galės pasidžiaugti ir grynu oru, ir patogiai atsipūsti viduje. Negana to, tokioje vietoje ramiai švente džiaugtis galės ir patys organizatoriai, nes viskuo bus pasirūpinta.

Kvietimai pagal šventės tematiką

Kvietimus išsiųsti reikėtų likus 1-2 mėnesiams iki šventės. Juos galima rinktis rankų darbo, masinės gamybos arba individualius. Čia svarbu atsižvelgti į biudžeto galimybes: pigiau pirkti parduotuvėje, tačiau, jei galimybės leidžia, galima investuoti į individualius kvietimus. Jei turite laisvo laiko ir noro, galima pademonstruoti savo kūrybiškumą ir kvietimus sukurti pačiam.

Skoninga kvietimų dizainą derinti prie vyraujančių šventės spalvų, tematikos ar net vaiko vardo. Pavyzdžiui, jei mergaitė vardu Rugilė, žaviai atrodytų rugiagėlės formos pakvietimai. Svarbu pasirinkti kelias pagrindines spalvas šventei, pagal kurias rinksitės ir dekoracijas.

 

Balti krikšto drabužėliai ir aksesuarai

Tradiciškai krikšto vaiką rengia krikštamotė, tačiau viskas priklauso nuo susitarimo. Jei planuojate užsakyti drabužėlį ir aksesuarus, svarbu tai daryti iš anksto, kad būtų spėta pasiūti laiku. Tačiau nedarykite to ir per anksti - vaikai greitai auga. Jei užsakysite idealiai tinkantį drabužį per anksti, šventės metu jis jau gali būti mažokas. Labai patogu viską – rūbelius, skraistę ir papuošimą žvakei – užsakinėti vienoje vietoje. Tada galėsite būti tikri, kad viskas tarpusavyje derės.

Gali kilti klausimas, kokią medžiagą rinktis drabužiui? Plačiausias pasirinkimas yra medvilniniųdrabužių, kurie leidžia laisvai judėti ir kvėpuoti odai.

Lininiai puikiai tiks vasarą, kai yra labai karšta. Pasak portalo LinenMe, linas pasižymi temperatūros reguliavimo savybe – drabužis padės nesukaisti esant aukštai temperatūrai. Beje, lino rūbai sukuria estetikos ir senovės įspūdį.

Šilkas populiaresnis tarp mergaičių ir tiks tiek karštą vasaros, tiek šaltesnę žiemos dieną.

Jeigu renkatės rankų darbo nertus ar megztus drabužėlius, šiltajam sezonui naudokite plonus, o šaltajam – storus siūlus.

 

baptism2

 

Krikštijamasis rengiamas baltai, nes ši spalva simbolizuoja naujo, šviesaus gyvenimo pradžią ir Dievo globą. Įprasta mergaičių drabužius puošti rožinės, o berniukų – mėlynos spalvos detalėmis, nors rožinė spalva simbolizuoja Jėzaus Kristaus apsiaustą, o žydra – Švč. Mergelės Marijos.

Krikšto žvakė primena Jėzų Kristų, dovanojantį naujo gyvenimo šviesą. Krikšto žvakę įsigykite ilgesnę, nes ji dar naudojama per pirmąją komuniją.

Krikštynų šventės įamžinimas

Norintiems džiaugtis kokybiškomis šventės nuotraukomis, rekomenduojama nusisamdyti fotografą. Jei biudžetas didesnis, galima rinktis profesionalą. Jei mažesnis, galima rasti pradedančiųjų ar fotografijos studentų, kurie jau turi patirties ir gali nudžiuginti gražiomis nuotraukomis už mažesnę kainą.

Fotografuotis turbūt norėsis ir bažnyčioje, ir pačioje šventės vietoje. Joje galima įrengti fotosesijos kampelį – širmą, papuoštą gėlėmis ar kita atributika.

Patariama, kad fotosesija būtų derinama prie vaiko dienos režimo. Išsimiegojęs ir sotus jis bus nusiteikęs džiaugsmingai ir fotosesija praeis sklandžiai.

Skoningos dekoracijos šventei papuošti

Renkantis dekoracijas svarbu atsižvelgti į šventės tematiką, vyraujančias spalvas. Erdvę galima išpuošti gėlėmis, girliandomis ar balionais. Jau daug metų iš mados nesitraukia pom poms burbulai. Papuoškite ir vaišių stalą – gėlių puokštės ir žvakės prisidės prie darnaus dizaino įspūdžio.

 

Idėjos veikloms – tiek vaikams, tiek suaugusiems

Apsvarstyti veiklas aktualiausia tiems, kurie nusprendžia į krikštynas pakviesti didelį skaičių žmonių. Jei bus daug vaikų, jiems norėsis kažkuo užsiimti. Galima paprašyti, kad kiekvienas vaikas atsineštų po žaislą ir sukurti vaikų žaidimų kampelį. Kita vaikus labai džiuginanti pramoga – muilo burbulai. Jei erdvė lauke, galima užsakyti batutą.

Išėjus iš bažnyčios galima kiekvienam svečiui išdalinti po balioną. Ant jo kiekvienas turėtų užrašyti tai, ko linki krikštijamam vaikeliui, ir kartu paleisti į orą.

Krikštynose populiarus žaidimas „Būsima profesija“. Ant lapelių svečiai surašo profesijas, kurias, jų manymu, krikštijamas vaikas pasirinks užaugęs. Lapeliai sudedami į voką, užklijuojami ir užrašoma data, kada bus galima atplėšti voką, pavyzdžiui, vaikui baigiant mokyklą. Tuomet jaunuolis galės pamatyti, ką jam prognozavo artimieji.

Kitas krikštynų žaidimas – pasižadėjimai. Šį žaidimą galima vykdyti dviem būdais: paruošti korteles iš anksto arba leisti svečiams patiems užrašyti, ką jie pasižada nuveikti su krikštijamu vaikeliu. Pavyzdžiui, nusivežti prie jūros, iškepti sausainių ir t.t.

Jei biudžetas leidžia, galima nusisamdyti renginio vedėją. Vidutinė kaina pasamdyti vedėją yra 500-1000 eurų. Kaina gali būti aukštesnė ar žemesnė, priklausomai nuo vedėjo patirties. Toks žmogus krikštynų žaidimais užimtų tiek suaugusius, tiek jaunesnius šventės dalyvius.

Krikštatėvių pareiga

Krikštatėviai – turbūt reikšmingiausi žmonės šventėje po krikštijamojo. Jiems tenka ir svarbios pareigos – ne tik prisidėti organizuojant krikštynų šventę, bet ir padovanoti prasmingą dovanėlę tiek krikšto vaikui, tiek ir vaiko tėvams. Ši tradicija kilusi iš IV a. Krikštatėvių įteikiama dovana primena Jėzui Kristui įteiktas Trijų karalių dovanas.

Paprasta, bet prasminga dovana tėvams – nuotraukų albumas. Jį bus galima užpildyti krikštynų nuotraukomis, o per pačią šventę visi svečiai turės galimybę parašyti kokį nors linkėjimą.

Kalbant apie dovanas krikšto vaikui, labai prasminga yra angeliuko formos pakabukas. Manoma, kad angeliukas apsaugos nuo blogio ir skleis jį padovanojusio žmogaus meilę. Toks pakabukas simbolizuoja gerumą, ramybę ir gyvenimo harmoniją.

 

krikstynos vilniuje

 

Klasikinė dovana yra sidabrinis šaukštelis. Šią tradiciją pradėjo Tiudorų dinastija. Ant jo galima išgraviruoti dedikaciją, taip dar labiau įprasminant dovaną. Čia galima prisiminti posakį „gimęs su sidabriniu šaukšteliu burnoje“. Tikima, kad vaikas, valgantis su sidabriniais įrankiais, užaugs sveikesnis.

Taip pat reikšminga yra ir auksinė ar sidabrinė grandinėle su kryželiu. Kryželis krikščionims yra labai svarbus simbolis, primenantis Jėzaus Kristaus auką. Populiaru dovanoti ir kitokius papuošalus, pavyzdžiui, auksinius auskarus vaikams. 

 

krikstynos mergaites

 

Graži dovana yra medis. Įprasta mergaitei dovanoti liepą, o berniukui – ąžuolą. Medelis pasodinamas šeimos kieme ar kitoje šeimai svarbioje vietoje.

Dovanų svečiams idėjos

Krikšto tėvams dovanos yra tarsi padėka už pagalbą organizuojant šventę. Paplitusios idėjos yra vaiko pėdutės molyje, graviruoti rėmeliai, taupyklės ir panašiai.

Dovanos seneliams paprastai yra simbolinės, pažyminčios, kad iš tėvų jie jau tapo seneliais. Jiems irgi tiktų vaiko nuotrauka gražiuose rėmeliuose, pėdutės ar rankytės atspaudas.

Dovanėlės svečiams yra tiesiog mielos smulkmenėlės, priminsiančios apie šventę. Tai gali būti krikštynų laikraštukas, saldumynai, žvakutės ar kt.

 

Senosios tradicijos

Dar dabar egzistuojantis paprotys yra vaiko išmaudymas prieš ceremoniją. Jį maudo ir šluosto krikštamotė, o krikštatėvis į vandenį įmeta monetą, kad vaikas būtų turtingas.

Sakoma, kad jei kviečia būti krikšto tėveliais, atsisakyti negalima. Tai didelė garbė ir atsisakyti yra labai nemandagu.

Krikšto tėvų spaustuvės – kai iš abiejų pusių svečiai spaudžia krikštatėvius. Jiems reikia atsilaikyti ir sėdėti tiesiai, nes sakoma, kad kaip krikšto tėvai sėdės, tokie vaiko dantukai bus. Beje, šventės metu krikštatėviai negali pyktis – vaikas gali paveldėti neigiamas savybes.

Atvykus į šventės vietą galima pamatyti, kad stalą užsėdę netikri krikštatėviai. Tikrieji turi išsipirkti savo vietas.

Tikima, kad vaikas bus panašus į savo krikštatėvius – turės jų charakterio bruožų, tuos pačius pomėgius. Tai dar viena priežastis atidžiai parinkti antruosius tėvelius.

Po krikštynų vaiką reikia kuo greičiau išvystyti, kad užaugęs būtų greitas.

Krikšto drabužėlis išsaugomas kitam šeimos vaikui. Jei vaikai pakrikštijami su tuo pačiu drabužiu, jie gerai sutars.

Pasitelkus kūrybiškumą krikštynos gali tapti ne tik prasminga, bet ir labai originalia švente. Vis dėlto ne dekoracijos svarbiausia – nepamirškite sakraliosios krikštynų pusės ir džiaukitės mylimų žmonių kompanija.

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant
Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis