Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

uždaryti

Opalas – akmuo, pasižymintis išskirtiniu spalvų žaismu

Opalas – tai oksidų klasės mineralas, kartu su tokiais akmeninimis kaip nefritai ir perlai klasifikuojamas pusbrangių akmenų grupėje. Šis akmuo savo išvaizda neįtikėtinai išsiskiria iš kitų brangakmenių: savyje opalas vienu metų gali talpinti neįtikėtinai daug ryškiai švytinčių, vaivorykštės spalvų –  būtent dėl to senovės Romėnai opalą laikė itin vertingu ir galingu akmenimi. Šiandien šis akmuo – nacionalinis Australijos pasididžiavimas: šiame žemyne iškasama daugiau nei 90% visų pasaulio opalų.

Kas yra opalas ir kaip susidaro įspūdingos jo spalvos?

Kaip teigiama Australijos Geologijos instituto puslapyje, žmonės opalą vertino jau nuo pat seniausių laikų. Rytų Afrikoje archeologai yra netgi radę kelių tūkstančių metų senumo opalo dirbinių. Yra išlikę duomenų, kad 250 m. pr. Kr. Senovės Romėnai taip pat puošėsi opalais, kurie, manoma, tuomet atkeliavo iš kasyklų Rytų Europoje. Šios kasyklos iki pat šiol yra išlikusios pagrindiniu šių akmenų šaltiniu.

Portale Gemsociety.com rašoma, kad opalas yra amorfinė silicio dioksido forma. Ji chemiškai panaši į kvarcą, tačiau mineralinėje struktūroje yra nuo 3% iki 21% vandens. Tiesa brangiuosiuose opaluose paprastai vandens yra mažiau – apie 6–10%.

Pats opalas yra klasifikuojamas į dvi pagrindines rūšis: brangusis (arba taurusis) ir įprastas. Būtent brangusis opalas pasižymi vaivorykštę primenančiomis spalvomis. Brangusis akmuo yra sudarytas iš mikroskopinio dydžio rutulių, kurių yra itin daug ir jie kartu sudaro tinklelį. Šviesos bangoms sklindant tarp sferų, bangos lūžta ir taip virsta vaivorykštės (arba dar kitaip vadinamomis spektrinėmis) spalvomis. Visą grožį sukuria skirtingų spalvų žaismas tarpusavyje.

Kur šis akmuo yra randamas?

Opalas yra laikomas nacionaliniu Australijos akmeniu – ir taip yra ne veltui: bene 150 metų daugiau nei 90% brangiųjų opalų yra iškasama būtent šiame žemyne.

Tiesa, opalų galima rasti praktiškai visame pasaulyje – tik gerokai mažesniais kiekiais. Šių akmenų kasyklos egzistuoja Meksikoje, Brazilijoje, Indonezijoje, Čekijoje, Etiopijoje ir JAV.

Pavyzdžiui, opalai iš Meksikos (dar kitaip vadinami meksikietiškais opalais) savyje turi daugiau vandens ir yra skaidrūs arba praktiškai permatomi. Kita vertus, opalai iš Australijos paprastai nėra vadinami „australiškaisiais“, tačiau jie turi skirtingus pavadinimus, priklausomai nuo skirtingų tipų. Dažniausiai pasitaikošie: baltasis opalas, uolienos opalas ir juodasis opalas.

opalas

Akmens reikšmė bei savybės

Pavadinimas kilęs iš sanskrito žodžio „Upala“, kuris reiškia brangųjį akmenį. Vėliau romėnų laikais jis buvo vadinamas „Opallios“, kas reiškia „įžvelgti spalvų pasikeitimą“.

Kaip pagrindinės opalo savybės yra išskiriamos stiprybė, viltis ir grynumas, tačiau kalbant apie šį akmenį yra daug prieštaringumo ir klaidingų įsitikinimų.

Kurį laiką buvo manoma, kad opalas yra velnio, blogio akmuo. Dėl šio mito netgi yra kaltinamas konkretus žmogus – rašytojas, seras Walteris Scottas, kuris savo novelėje, sukurtoje 1825 m., pateikė istoriją apie ledi Hermioną, kuri miršta ant jos opalo užlašėjus šventintam vandeniui. Per kelis mėnesius nuo romano išleidimo opalų rinka praktiškai žlugo, jų kainos drastiškai krito, o šios rinkos reabilitacijai prireikė netgi 50-ies metų.

Visgi analizuojant rašytinius šaltinius, galima matyti, kad teigiamas opalo savybes žmonės įžvelgė nuo seno. Yra manoma, kad šis akmuo sustiprina žmogaus asmenybinius bruožus, išskirtinumus, kurie didina pasitikėjimą savimi, savigarbą, padeda suvokti savo potencialą – tai ypač svarbu šiandieniniame kontekste, kuomet daugelis žmonių ieško įvairiausių būtų, kaip atrasti save.

Taip pat opalas suteikia vidinio lengvumo, spontaniškumo. Be to, yra teigiama, kad akmuo padeda ugdyti bei paskatinti originalumą, kūrybiškumą

opalas kaina

Spalva: vyrauja daugybė skirtingų tonų

Kaip pateikiama portale Gemsociety.com, egzistuoja tikrai nemažai skirtingų spalvų opalų. Taip pat spalva yra viena kertinių savybių opalo vertei nustatyti. Opalauctions.com duomenimis, rečiausi ir vertingiausi yra raudonieji ir juodieji opalai. Oranžiniai, mėlynieji, žalieji ir purpuriniai taip pat išlaiko savo vertę.

Štai pateikiame jų charakteristikas:

Juodasis opalas – tai tokio tipo akmuo, kurio pagrindas yra juodas, o ant jo kontrastuoja daugybę skirtingų, ryškių spalvų. Kaip teigiama Business Insider, tokio tipo opalas yra pats geidžiamiausias ir išlaiko didžiausią vertę jau daugelį metų. Šiame vaizdo įraše rasite daugiau informacijos apie juoduosius opalus.

Baltasis opalas – kitaip jis dar vadinamas tiesiog šviesiuoju opalu. Šio opalo pagrindas gali būti baltas, gelsvas arba kreminės spalvos. Visgi šio tipo opalas nėra toks vertingas lyginant su spalvotaisiais.

andų opalas

Vandens opalas – tai melsvai pilkos spalvos akmuo, su nedideliu spalvų žaismu ir žėlė primenančia tekstūra. Dauguma vandens opalų yra iš Meksikos.  

Morado (purpurinis) opalas – ispaniškai „morado“ reiškia violetinę spalvą, būtent nuo šio žodžio kilo šis pavadinimas. Tokios spalvos akmuo yra gana retas ir vertingas. Dažniausiai jis randamas Meksikoje.

Ugnies opalai – jie dar kitaip vadinami meksikietiškaisiais arba saulės opalais. Paprastai būna trijų spalvų: geltoni, oranžiniai bei raudoni, pasižymi skaidrumu. Ugnies opalams nėra būdingas itin intensyvus spalvų žaismas, tačiau jis gali pasitaikyti. Visgi tokio akmens išskirtinumas yra pagrindinė, ugnį primenanti spalva.

juodasis opalas

Opalas papuošaluose – kokiai progai tinkamas?

Kaip rašoma portale Gia.edu, opalas yra laikomas spalio mėnesį gimusiųjų akmeniu. Taip pat priimta jį dovanoti per 14-ąsias vestuvių metines.

Papuošalai su opalu yra iš tiesų įspūdingi – juk joks kitas akmuo savyje netalpina tiek spalvų vienu metu. Yra netgi lyginančių šį vaizdinį su fejerverkais.

Visgi opalas yra gana subtilus akmuo, kuriam reikalinga išskirtinė priežiūra. Yra keletas priežasčių, dėl kurių opalai yra ganėtinai gležni. Visų pirma, jie yra gana minkšti brangakmeniai (jiems yra skiriama nuo 5,5 iki 6,5 balų pagal Moho kietumo skalę). Taip pat opaluose yra vandens, todėl esant pernelyg dideliam aplinkos sausumui jie gali išdžiūti ir įtrūkti.

Nepatartina opalų valyti ultragarsiniais valymo prietaisais, taip pat reikėtų vengti sąlyčio su įvairiais balikliais, cheminėmis medžiagomis ir valikliais.

brangakmenis opalas

Į ką atsižvelgti perkant?

Prieš įsigyjant papuošalus su opalais vertėtų atsižvelgti į keletą svarbių kriterijų. Visų pirma, norint, kad tai taptų tikrai ilgaamžiška investicija, vertėtų rinktis retesnės spalvos opalo gaminius (juodus, purpurinius, ugnies spalvų).

Taip pat svarbu atsižvelgti į ryškumą. Opalai vertinami pagal tam tikrą spalvos ryškumo/intensyvumo skalę. Kalbant paprastai, kuo opalas yra ryškesnis, tuo jis brangesnis. Tiesa, ryškumas yra vertinamas sąlytyje su šviesa.

Be to, opalo vertę ypač didina įvairūs raštai, esantys ant akmens – kitaip jie dar vadinami „mirusiais taškais“. Kuo įdomesnis, išskirtinesnis raštas, tuo geresnė investicija.

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant
Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis