Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. "cookies"), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku
Prekė sėkmingai pridėta į Jūsų pirkinių krepšelį
Kiekis
Viso
Jūsų krepšelyje yra 0 produktų. Jūsų pirkinių krepšelyje yra 1 produktas.
Viso produktų
Siuntimas  Planuojama išsiųsti
Viso
Tęsti apsipirkimą Apmokėti
Lazuritas – akmuo, kerintis nepaprasta mėlyna spalva
Paskelbė     2022-06-18 00:00:00    0Komentarai
Lazuritas – akmuo, kerintis nepaprasta mėlyna spalva

Šio akmens pavadinimas kilęs iš termino lazaward, kuris arabų kalba reiškia dangų, o tai yra užuomina į jo mėlyną spalvą. Lazuritas garsėja viena savo forma – Lapis Lazuli. Šis akmuo, neretai vadinamas sutrumpintu pavadinimu Lapis, yra siejamas su baltuoju kalcitu ir putojančiu piritu. Ką dar svarbu žinoti apie šį ypatingą akmenį?

Lazuritas – kas tai per akmuo?

Kaip minėta, lazuritas garsėja savo Lapis Lazuli forma. Tai yra lazurito, kalcito ir pirito uoliena, jau maždaug 9000 metų kasama kaip brangakmenių medžiaga. Geriausios kokybės lazuritas yra tamsiai mėlynas su nedidelėmis kalcito ir pirito dėmelėmis. Mėlyna spalva atsiranda dėl lazurito kristalinėje struktūroje esančios sieros. 

Buvo manoma, kad išskirtiniai kristalai yra reti, kol XX a. 10-ajame dešimtmetyje iš Afganistano kasyklų buvo išgauta daugybė jų. Šie kristalai paprastai yra dodekaedriniai (turintys 12 plokščių) ir yra labai paklausūs. Dauguma lazurito kristalų yra masyvūs arba pasitaiko išsibarsčiusių grūdelių pavidalu.

Geologinės lazurito charakteristikos:

- Tai yra tektosilikatinis mineralas su sulfatu, siera ir chloridu;
- jis kristalizuojasi izometrinėje sistemoje, nors gerai susiformavę kristalai yra reti;
- jo spalvos varijuoja yra nuo tamsiai mėlynos iki žalsvai mėlynos tonų;
- jo lūžio rodiklis yra 1,50;
- jo kietumas pagal Moso skalę yra 5,0 –  5,5, o savitasis sunkis – 2,4;
- jis yra kalkakmenio kontaktinio metamorfizmo produktas, paprastai susijęs su kalcitu, piritu, diopsidu, forsteritu ir muskovitu.

Portalas ChemEurope primena, kad kiti mėlyni mineralai, pavyzdžiui, karbonatinis azuritas ir fosfatinis lazulitas, gali būti supainioti su lazuritu, tačiau juos lengva atskirti atidžiai ištyrus. Lazuritas vienu metu netgi buvo naudojamas kaip azurito sinonimas.

lazuritas

Iš lazurito gaminami ne tik papuošalai

Lazuritas yra viena ankstyviausių, egzotiškiausių ir vertingiausių natūralių brangakmenių medžiagų, kuri nuo IV tūkstantmečio pr. m. e., o gal ir anksčiau, buvo naudojama ornamentikoje. Pavelde gausu raižinių, karoliukų, auskarų, dekoratyvinių inkrustacijų ir meninių pigmentų, puoštų šiuo akmeniu. Įdomu tai, kad anksčiau lazuritas buvo naudojamas ne tik kaip brangakmenis, bet ir kaip vienas pirmųjų akių šešėlių!

Istoriškai lazuritas buvo svarbi prabangos prekė, kuria buvo prekiaujama dideliais atstumais tarp jo šaltinio Centrinėje Azijoje ir Kinijos, Artimųjų Rytų, o vėliau - į Europą. Jo mėlyni mineraliniai pigmentai yra reti, o per visą Europos viduramžių laikotarpį buvo žinoma tik keletas tokių, iš kurių ultramarinas buvo geidžiamiausias ir brangiausias. Todėl jis buvo naudojamas tik prabangioms knygoms ir didelės vertės bei svarbos paveikslams, o jo naudojimas buvo patikėtas tik labiausiai kvalifikuotiems amatininkams.

Kadangi aukštos kokybės natūralaus lazurito prieinamumas buvo ribotas, prieš du šimtmečius buvo pradėtos mokslinės pastangos sukurti pigesnį dirbtinį ultramarino pigmentą. Šios pastangos buvo sėkmingos, kai jis pirmą kartą buvo pagamintas 1820 m., ir dirbtinis ultramarinas pakeitė natūralią medžiagą daugeliui meninių reikmių. Šiandien tokių mėlynų pigmentų galima įsigyti įvairių.

lazuritas akmuo

Kokia yra lazurito reikšmė? 

Manoma, kad šumerų meilės deivė Inana nešiojo lazurito vėrinį mite, kuris datuojamas 4000 m. pr. m. e. Senovės Mesopotamijos valdovai buvo laidojami su raižytais lazurito dirbiniais, o dievybių šventyklos buvo puošiamos lazurito ornamentais. Senovės romėnai tikėjo, kad akmuo yra stiprus afrodiziakas. Senovės egiptiečiai mėgo šį akmenį ir naudojo jį viskam – nuo kosmetikos iki amuletų, nuo pakabukų iki oficialių antspaudų. Buvo tikima, kad lazuritai turi tiesioginį ryšį su dieviškumu, pritraukia gerovę ir turi galią atbaidyti blogą akį.

Manoma, kad lazuritas turi gilinančios įžvalgos bruožų. Tai akmuo, padedantis gauti patarimų ir spręsti problemas. Jis praskaidrina ateities kelią ir suteikia savininkui galios nedvejojant judėti į priekį.

Šis akmuo gali padidinti savininko patrauklumą. Tai brangakmenis, lengvai užkariaujantis priešingos lyties atstovų širdis. Jis išplečia nešiotojo stipriąsias puses ir kompensuoja silpnąsias. Lazuritą galima naudoti įvairiems tikslams, pavyzdžiui, laimingesniam santuokiniam gyvenimui, populiarumo įgijimui ar net pardavimo rezultatų pagerinimui.

Akmuo taip pat turi psichinių galių stiprinimo savybes. Jis suteikia jėgų išgyventi atšiaurioje šiuolaikinėje visuomenėje. Jis palaikys nešiotojo stiprybę, kol tas sulauks sėkmės, bei neleis jo protui ir energijai susilpnėti pakeliui.

lazuritas reiksme

Akmens gydomosios savybės

Kaip teigiama portale Charms of Light, lazuritai stiprina imuninę sistemą, išvalo kraują, mažina kraujospūdį, ramina uždegimo vietas. Šis akmuo mažina nemigą ir galvos svaigimą, gali padėti įveikti depresiją.  Lazuritai yra naudingi kvėpavimo ir nervų sistemoms bei gerklei, balso stygoms ir skydliaukei, valo organus, kaulų čiulpus ir užkrūčio liauką.

Tikima, kad lazuritas padeda šiais negalavimų atvejais:

- Jis gali būti naudingas gydant kvėpavimo sistemos sutrikimus;
- jis gali būti naudojamas skausmui mažinti;
- anksčiau jis net buvo naudojamas infekcijoms gydyti!

lazuritas kaina

Kokia yra lazurito kaina ir vertė?

Lazuritas yra populiarus ir ne itin brangus mineralas. Tačiau gerai susiformavę tamsiai mėlyni kristalai yra reti ir vertingi. Dažniau randamas masyvus ir sujungtas su kitais mineralais į uolieną Lapis Lazuli. Portale Gem Agency rašoma, kad žemesnės rūšies akmenys gali būti parduodami už mažiau nei 1 JAV dolerį už karatą, o itin kokybiško akmens mažmeninė kaina gali siekti 100-150 JAV dolerių už karatą ar daugiau.

Geriausia lazurito spalva yra tolygi, intensyvi mėlyna, lengvai dulkėta mažais auksinio pirito taškeliais. Neturėtų būti plika akimi matomų baltų kalcito gyslų, o piritas turėtų būti nedidelis. Taip yra todėl, kad dėl pirito įterpimo dažnai pakraščiuose atsiranda spalvos pakitimų, kurie nėra tokie patrauklūs. Akmenys, kuriuose yra per daug kalcito arba pirito, nėra tokie vertingi. Plika akimi lazuritas iš esmės yra neskaidrus. Tačiau smulkūs akmenys neturėtų turėti įtrūkimų, kurie gali sumažinti patvarumą.

Brangiausia lazurito rūšis – tamsiai mėlynas su auksiniais pirito intarpais – randama tik Badachšane, Afganistane. Šioje vietovėje išgaunamiems akmenims nėra lygių jokioje kitoje pasaulio dalyje. Maža to, unikalūs savo savybėmis ir forma pavyzdžiai sudaro tik 10-15% visų aptiktų akmenų. Šiuo metu lazuritas Afganistane dažniausiai išgaunamas nelegaliai ir yra vienas pagrindinių nusikalstamų grupuočių pajamų šaltinių.

lazuritas papuosalai

Pasidalinkite šiuo įrašu:

Palikti atsakymą

* Vardas:
* El. paštas: (nepaviešinta)
   Svetainė: (Svetainės url suhttp://)
* Komentaras:
Įveskite kodą